26 Eylül 2017 Salı

Cibali, Fener, Balat Turu Gezi Rehberi

Cibali, Fener, Balat Turu Gezi Rehberi

Bir profesyonel tur rehberi olarak, Tarihi Yarımada'da kendimi evimde gibi hissederim. Özellikle Sultanahmet ikinci evim gibidir. Ancak Fener ve Balat semtlerinin yeri de çok ayrıdır. 

Özel turlar düzenlediğim Fener ve Balat semtlerinde gezerken, ben de en az misafirlerim kadar heyecan ve heves duyarım. Çünkü Fener-Balat sokaklarına sinmiş tarih ve eskilik kokusu çok çekicidir.

Geçtiğimiz günlerde Fener-Balat'ı gezdiğimiz bir misafirim, turdan sonra aklında kalanları bana bu şekilde bir gezi yazısı olarak iletti. Ben de blog sayfamda bu güzel yazıyı paylaşmak ve Fener-Balat'ta neler görülebileceğini merak edenler için kaynak sunmak istedim. 

Balat Semti Sokakları

Haliç Kıyılarında Yürüyüş Fener Ve Balat


Haliç Kıyısında konumlanan Cibali, Fener ve Balat semtlerini gezmek, gerçekten çok keyifli bir aktivite. Hafta sonu arkadaşlarımla beraber, profesyonel tur rehberi (Serhat Engül) eşliğinde bu bölgeyi gezdik. Bilmediğim ve beni çok şaşırtan güzel şeyler öğrendim ve çok iyi vakit geçirdim.

Fener, Osmanlı dönemi İstanbul’unda; gayrimüslim cemaatin ve özellikle de Bizans döneminden kalan Rum vatandaşların yaşadığı bir yermiş.


Fener Semtinde Görülecek Yerler


Fener Semtine uzun yıllar önce kısa bir yürüyüş için gitmiştim ancak bu son halini görmemiştim. Görmeyeli Fener’in ara sokaklarında şirin kafeler ve şık restoranlar açılmış. Hafta sonları bölgeyi ziyaret eden grupların da etkisiyle, her yer cıvıl cıvıldı.

Bizim katıldığımız gibi, rehberli turlara katılan birçok insanın, bu güzel semte dair bir şeyler öğrenme merakı ile sağa sola bakındığını ve anlatım yapan rehberleri can kulağı ile dinlediğine tanık oldum. İnsan havadaki tarih kokusunu soluyunca, merak ediyor ve dikkat kesiliyor gerçekten… Bu semtlerde yüzyıllarca iç içe yaşayan Türk, Rum ve Musevilerin evleri, yaşam öyküleri ve bize bıraktığı miras gerçekten etkileyici… Aynı sokakta Cami, Kilise ve Sinagog görmek mümkün. Bu anlamda bu semtler barışın ve bir arada yaşama kültürünün de bir temsilcisi...

Fener Rum Patrikhanesi


Patrikhane Binası, eskiden Havariyyun Kilisesi isimli bir yerde imiş. Fetihten sonra o kilisenin yerine Fatih Camii inşa edilmiş ve patrikhane birkaç adres değiştirdikten sonra, nihai olarak Fener semtine yerleşmiş.

Aya Yorgi Kilisesi


Aya Yorgi Kilisesi, Ortodoks Patrikhanesi’nin içinde hizmet veren bir kilise. İkonaları çok görkemli.

Aya Yorgi Kilisesi


Moğolların Meryemi Kilisesi


Fatih Sultan Mehmet’in bizzat yazdığı ferman ile camiye çevrilmeden bugüne kadar kalmış tek kilise. Ayasofya, Kariye, Zeyrek gibi diğer eski kiliseler camiye çevrilmiş. Yalnız camiye çevrilen kiliseler, Osmanlı devletinin ve cemaatin iyi bakması sayesinde iyi korunmuş aynı zamanda… En genci 700 yaşında olan Bizans yapıları bu sayede devşirilerek ayakta tutulmuş.

Fener Rum Lisesi


Fener Semti’nin simgesi olan bina, Fener’in tepelerinde bir hisar gibi selam ediyor. Kırmızı tuğlalar ile inşa edilen binanın malzemeleri, Marsilya’dan getirilmiş.

Balat Semtinde Görülecek Yerler


Balat Semti fotoğraf tutkunları için ideal bir yer. Harika sokaklar, sokaklarda oynayan sevimli çocuklar ve gelip geçene selam veren, gülümseyen bir yerel halk var. Kafeler ve kültür evleri ile cıvıl cıvıl. Balat’ı özellikle çok beğendim.

Balat Semtinin Renkli Evleri


Ahrida Sinagogu


Ahdira Sinagogu, Makedonya’nın Ohrid Kenti’nden göçen Museviler tarafından inşa edilmiş ve günümüze dek varlığını korumuş. Sanırım halen tadilatta ve ziyaret edilemiyor. Gerçi tadilat bitse de İstanbul sinagoglarına ancak özel izinle girilebiliyormuş.

Surp Hıreşdagabed Kilisesi


Ermeni Cemaati tarafından inşa edilen bir kilise. Balat’ın tam ortasında bulunuyor. Büyük bir yangından dolayı kül olmuş. Sultan II. Mahmud, baştan başa bu kez kargir (taş bina) olarak yeniden inşa ettirmiş.

Ferruh Kethüda Camii


Mimar Sinan’ın eserlerine daha çok İmparatorluğun merkezi olan Sultanahmet Semti ve civarında rastlarız. Suriçi’nin uzak köşesi olan Balat semtinde bir Mimar Sinan eseri görmek benim için güzel bir sürpriz oldu. Bu cami Balat sahilinde oldukça hoş bir yerde konumlanmış ve ziyaretçilerini bekliyor.

Serhat Engül İle Fener-Balat Turu


Oldukça bilgili bir öğretmen gibi, sabırla bize bilgilerini aktaran rehberimizden dinlediğim ve aklımda kalan şeyler bu kadar. Size bir hafta sonunu güzel bir şekilde değerlendirmek için, ailenizle Fener Balat gezintisine katılmanızı öneririm. Gerçekten keyif alınacak bir aktivite... Ayrıca çocukların da bu şehrin geçmişini öğrenmesi için bire bir. Serhat Engül ile Fener Balat Turu yapmalarını herkese öneririm.

--- o ---

Fener Balat Gezilecek Yerler Rehberi Blog Yazısı


Misafirimin paylaşımı bu şekilde bitiyor. Eğer Fener Balat semtleri ile ilgili benim verdiğim bilgileri içeren bir gezi yazısı okumak isterseniz. Cibali Fener Balat Turu Gezilecek Yerler isimli yazıya da bakabilirsiniz. Bu yazıda Cibali, Fener ve Balat semtleri için ayrı ayrı gezilecek yerler bilgisi verilmekte ve haritalar ile bir Gezi Rotası tayin edilmektedir. Bu güzel semtlerin elbette rehberle gezilmesi tavsiye edilir. Ancak kendiniz gezmek isterseniz, bu yazı size Gezi Rehberi maiyetinde yardımcı olacaktır.

Serhat Engül

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder