12 Temmuz 2017 Çarşamba

Avrupa'da Gezilecek 5 Önemli Şehir

Avrupa'da Gezilecek 5 Güzel Şehir


Türkiye'den ilk defa yurt dışı seyahatine çıkacak olanların tercihi ekseriyetle Avrupa ülkeleri oluyor. Avrupa'da seyahat etmek; tren, otobüs ve uçak gibi temel ulaşım araçlarının düzenli olması sebebiyle çok keyifli bir eylem. Gençler interrail gibi sınırsız tren seyahati olanağı sunan biletler alarak yola koyuluyor ve bu seyahatlerinden de büyük keyif alıyorlar.

Bana kalırsa zaten interrail seyahati gençlikte mutlaka yapılması gereken bir eylem. Bu seyahat sırasında ucuz pansiyonlarda ve hostel tarzı konaklama işletmelerinde kalınırsa, çok kolay arkadaş bulunabiliyor ve yabancı dil geliştiriliyor. Buna ek olarak, harita takip etme, yer yön bulma kabiliyeti ve sosyal beceriler de gelişiyor.

Bu yazıda Avrupa seyahatlerinde mutlaka gezilip görülmesi gereken başlıca beş şehirden bahsetmek istiyorum. Bu şehirler Barselona, Paris, Roma, Amsterdam ve Londra olacak. Birbirinden farklı iklim şartlarında ve kültürel özelliklerde olan bu şehirler gezildiğinde Avrupa hakkında güçlü bir genel izlenim oluşacağı muhakkaktır.


Barselona

Barselona Avrupa'nın en çok turist çeken ülkelerinden birisi olarak ön plana çıkıyor ve inanılmaz bir estetiğe sahip olan caddeleri ile de bu şöhretini sonuna kadar hak ediyor. Barselona, Barcelona FC gibi bir futbol kulübüne ev sahipliği yapması ile de önemli bir şehir. La Rambla gibi şehre müthiş dinamizm katan İstiklal Caddesi misali bir sokağı var ve bu sayede bu şehirde eğlence hiç bitmiyor.

Tüm bunlara rağmen Barselona şehrinde bir sefalet de söz konusu, şehrin her sokağını göçmenler işgal etmiş durumda ve kaçak çantalar satarak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Bu üzücü manzara, La Rambla'dan ayrılıp arka sokaklara uzandıkça daha çok göze çarpıyor. İstanbul için, Beyoğlu'nun arka sokakları diye bir deyim vardır ya, kayıp hayatları tanımlamak için bu da o misal. 

Barselona

Görselde Barselona'nın meşhur katedrali olan La Sagrada Familia görülebilir. Bu muhteşem kilise, Antoni Gaudi tarafından tasarlanmıştır.

Paris

Paris kentini anlatmak söz konusu olduğunda, kelimeler gerçek anlamda yetersiz kalıyor aslında... gerçekten oldukça göz alıcı bir şehir ve gerçek manada tadına varabilmek için belki de aylarca vakit geçirmek lazım bu güzel şehirde... 2007 yılında Paris şehrine yaptığım bir ziyarette, Avrustralya vatandaşı bir genç ile tanışmıştım. Benim şehirde yalnızca 3 günüm var iken, o bu büyüleyici şehrin etkisine kapıldığını ve yaklaşık 3 aydır burada kaldığını söylüyordu. Gerçekten çok şaşırdım ve "Ne kadar uzunlukta bir tatile çıktın ki burada 3 ay keyfi olarak kalabiliyorsun?" diye sordum. Sorumun cevabı 1 yıldı. Evet yanlış duymadınız bir kocaman yıllık bir tatil veya seyahat, ya da bunun adına ne denirse... 

Ben 21 günlük izin almayı ve interrail seyahatine çıkmayı mucize sayarken, bu arkadaşı kıskanmamak elde değildi. Öyle çok zengin olduğundan filan da değil... Avustralyalılar kendi ülkelerinde iyi para kazanıyorlar ve bize pahalı gelen ülkeler onların para birimi ile neredeyse eşit, sosyal devletin fazlasıyla güçlü olması sebebiyle yaşam kaygıları da olmayınca, ortaya böyle manzaralar çıkabiliyor.

Paris devasa bir kent ve burada gezilip görülecek yerleri liste yapınca ardı arkası gelmiyor. Paris şehrini gezerken, pratik bir gezi rehberine ihtiyaç duyarsanız, Paris gezi rehberi ve gezilecek yerler blog isimli yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

Roma

Görselde Roma'nın muhteşem yapısı ve sembolü olan Colosseum veya Kolezyum görülebilir.

Roma

Roma bir zamanlar tüm Avrupa'nın başkentiydi. Hadi ya nasıl olur?! dediğinizi duyar gibiyim. Evet antik dünyanın anlı şanlı Roma İmparatorluğu Avrupa'yı domine ederken gerçekten de öyleydi. Bitmedi aslında sonrasında da uzun süre başkent olarak kaldı, o da dünya Hristiyanlığını tek elden yöneten Papa sayesinde... Papa'nın yaşadığı Vatikan, günümüz İtalyasının kurulmasından sonra ayrı bir ülke oldu ve İtalya'nın yalnızca bir şehrinin içinde bulunmasına rağmen, özerkliğini kaybetmedi.

Roma elbette gezilecek ve görülecek en güzel şehirlerden biri ve benim de listemde üçüncü sırada olduğu halde, bazı yönleri ile birinci sırada... Özellikle antik dünyadan taşıdığı miras ve mistik atmosferi sebebiyle onu üst sıralarda görüyorum. Roma ile ilgili gezilecek tarihi eserler gerçekten çok fazla ve her biri de görmeye fazlasıyla değer yerler. Roma'nın Aziz Petrus Bazilikası, Trevi Çeşmesi, Navona Meydanı, Laterano bölgesi ve Trastevere mahallesi, her biri mutlaka görülmesi gereken yerler. 

Amsterdam


Amsterdam

Amsterdam Avrupa'da özgürlüğün ve eğlencenin başkenti denebilir. Bu şehirde çılgınca eğlenmek serbest. Dünyaca ünlü biraların reklamları her yerde, gece hayatı muhteşem ve Red Light District gibi kendine has bir turist mahallesi de bulunuyor. Böyle bir hayatın varlığını yok kabul etmemiş olmaları ve hatta bunu büyük bir maharetle turistik bir yer haline getirmiş olmaları gerçekten de takdire şayan bir şey. Bu Avrupalılar ellerindeki malzemeyi pazarlamayı gerçekten iyi biliyorlar.

Amsterdam


Londra

Avrupa'nın en tarz şehirlerinden biri olduğu muhakkak olan Londra'ya giderseniz, dev parklardaki açık hava konserleri ve üst kalitedeki tiyatro ve opera oyunlarını görmenizi tavsiye ederim. Elbette bu aktivitelerin haricinde Londra şehrinde yapılacak tonlarca şey var. Onların başında da Britanya Krallığı'ndan miras kalan tarihi keşfetmek geliyor. Londra saat kulesi London Eye, British Museum gibi yerleri mutlaka görmek ve tadını çıkarmak gerek.

Avrupa'nın beş güzel şehrini örnek vermiş olduk.

Londra


Avrupa Şehirlerini Rehber Eşliğinde Gezmek


Avrupa şehirlerinde rehber ile gezmek. Türkler eğer Türkiye'den acente ile seyahate çıkmamışsa, yurt dışında rehber kiralama işine çok sıcak bakmıyorlar. Oysa yabancılar ne zaman İstanbul'a gelseler, İstanbul'daki profesyonel yerli rehberler ile gezmeyi tercih ediyorlar. Yerli rehber bulundurmak, yabancı acenteler için kanun gereği bir zorunluluk olsa da, yabancıların bunun bilincinde olduğunu pek sanmıyorum. Onlar daha çok yerel bir insandan bilgi alma ve yerlilerin gözünden şehri tecrübe etmek için bu işe girişiyorlar. 

Paris, Roma veya Barselona gibi şehirlere turla değil de, yalnız başınıza gidecekseniz, internetten şöyle bir arama yapmanızı öneririm "Roma local tour guide" veya gitmek istediğiniz şehre göre bu sözcükleri güncelleyebilirsiniz. 

Eminim ki deneyiminiz değişik olacaktır. Tabi yabancı dile hakim olmanız şartıyla... Tur rehberi ile gezmenin avantajlarını okumak isterseniz, İstanbul İngilizce Turist Rehberi isimli internet sitesini inceleyebilir ve orada İstanbul'da neden rehber eşliğinde gezmeliyim isimli yazıya göz gezdirebilirsiniz. Bu yazıda tarihi eserlere sahip bir şehri rehberle gezmenin avantajları anlatılmaktadır.

Bu konu başlığı ile ilgili, bu blog sayfasında daha öne yayınlanmış olan İstanbul'da kişiye özel rehberli turlar isimli blog yazısı da ilginizi çekebilir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder