17 Haziran 2017 Cumartesi

Yabancı Film Tavsiyeleri Yazısı

Yabancı Film Önerileri Ve Tavsiye Üzerine Bir Yazı


Hollywood bir masal fabrikası gibi bir yer. Ne kadar bir ticari yapının bir sektörü tamamen ele geçirmesi antipatik gözükse de, kendimizi muhteşem filmlerin büyüsüne kaptırmadan da edemiyoruz. Nihayetinde bu bir meslek ve herkes de bu işi para için yapıyor. En çok para ABD’de ve onun büyük film sektörü Hollywood’ta döndüğüne göre, tüm ünlü yönetmenlerin ve en başarılı aktörlerin de orada varlık göstermesine şaşmamak gerek.

Amerikan sinema sektörü son 30 yılda muhteşem işler çıkardı ve 30’ların sonuna doğru yaklaşan biri olarak ben de buna yakından şahit oldum. Çocukluğumuzda BETA ve VHS videolar aracılığı ile film izlerdik ve korku filmleri benim favorimdi. Korkudan ölsem bile, yine de izlemeden edemezdim Elm Sokağı’nda Kabus filmini örneğin.

En iyi filmlerden Matrix


Video Kaset’ten CD ve DVD Teknolojisine


O günlerden bu yana elbette çok şey değişti. Video kasetlerin hantallığından, CD’lere geçtiğimizde ne de çok sevinmiştik. Daha onun keyfine varamadan DVD çıktı. DVD tabi muhteşem bir şeydi. Yüksek görüntü kalitesi ve Dolby ses sistemleri ile, herkes artık arabaya değil de evine Pioneer ses sistemi kurar oldu. DVD oynatıcıları da bir gazla herkese sattılar. Şimdi ise hepsi çöp oldu. Aslında kapitalizm denen olgunun, yani serbest piyasa ekonomisinin en büyük olayı bu olsa gerek. Bir trend yaratıp herkesi peşinden sürüklüyorlar ve siz peşinde koşarken yenisi çıkmış oluyor. Benim çocukluğumda Commodore 64 edinene kadar, arkadaşlarımın Amiga 500’e geçmesi gibi…

Velhasıl binlerce yabancı film DVD’si toplayıp koleksiyon yapmaya çalışan arkadaşlar parayı çöpe atmış oldular. Babamın bir hevesle aldığı onlarca DVD’yi sadece çekmecenin tozunu almak için açtığımda görüyorum. Ne garip değil mi? İnsanın sahip olma, benimseme ve saklama üzerine kurulu dengesini çok iyi kullanıyorlar.

Imdb sinema listesinin zirvesindeki Baba filmi

IMDB Sinema Sitesi


Ne diyorduk?! Aslında bunlardan bahsetmek için yazmıyordum ben bu yazıyı… En iyi yabancı filmlerden bahsedecektim. Gel zaman git zaman her şey dijitalleşti. Artık teknolojiyi elimizde bile tutmaz olduk. Blue Ray kalitesinde ultra süper çözünürlük filmleri bilgisayarımıza yükleyip, oradan izliyoruz. İnanılmaz bir şey. Böylesine büyük ve komple bir sektörün elbette bazı yönlendiricileri olacak. Olmaması imkansız olurdu. Hollywood nasıl film sektörünü domine ediyor ise, IMDB de dijital sinema ve dizi dünyasını domine ediyor. Üzerinde kayıtlı olmayan, yorumlanmayan film yok gibi bir şey. En kıyıda köşede kalmış Türk filmlerine bile bu site üzerinden ulaşmak ve hasbel kader izlemiş olan yabancıların komik yorumlarını okumak mümkün. Tabi aynı zamanda önemli bir referans oluyor bizim gibi izleyiciler için. Hele Top 250 tüm zamanların en iyi sinema filmleri listesi var ki, o hepsinden çok işimize yarıyor. Ölmeden önce izlenmesi gereken 100 şey hesabı bir yapılacaklar listesi adeta…

Gelmiş geçmiş en iyi filmlerden Batman filmindeki Joker

Gelmiş Geçmiş En İyi Sinema Filmleri


Sinema filmlerini tavsiye ve yorumlar olmadan izlemek elbette büyük bir külfet. Sanırım yorumları okumadan veya arkadaş, eş dost tavsiyesi olmadan sinemaya gidip film izleyen çok azdır. Zira sinema giriş fiyatları günümüzde 20 lirayı aştı aşacak. Bu da ailecek sinemaya gidenler için ciddi bir rakam. Bu yüzden referans kabul edebileceğimiz imdb gibi siteler ve onların yerli versiyonları olan Beyazperde, sinemalar gibi web siteleri de önemli yer teşkil ediyor.

En güzel savaş filmlerinden Kapımdaki Düşman

En İyi Filmler Türkçe Listesine Link


Benim size naçizane önerim, film izlemeden önce top 25, top 50, top 100 gibi film listelerini gözden geçirmeniz olacak. Çünkü böylece ne izlediğinizi biliyor olacaksınız. En iyi yabancı filmler listesi isimli yazı bu konuda iyi bir emsal olabilir. Bu yazının içinde filmlerin Türkçe ve orijinal dilindeki isimleri, yönetmenleri, imdb’den kaç puan aldığı ve filmin kısaca konusu da not edilmiş. Okumaya değer diye düşünüyorum. Listenin içinde imdb top 250 listesinden referans alınan 25 film olduğu gibi, +5 tane de güzel film eklenmiş ve liste devamlı güncellenecek. Bu yüzden bir sefer bakmakla kalmayın. Film izlerken öneri ve tavsiye için referans alın derim. Ayrıca altında En iyi savaş filmleri ve en iyi yabancı diziler gibi konu başlıklarına giden linkler de bulunuyor.


Tüm sinema ve dizi meraklılarına selam eder ve iyi seyirler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder