21 Haziran 2017 Çarşamba

Che Guevara Kısaca Hayatı, Eserleri Ve Ölümü

Che Guevara'nın İdealleri, Hayatı Ve Ölümü


Che Guevara ve Fidel Castro, yakın dönemin en önemli siyasi figürlerinden ikisidir. Bize çok uzak bir ülke olan Küba'da devrim mücadelesine katılmış olan bu iki meşhur karakterin hayatlarını incelemek oldukça keyifli bir uğraştı. Bu yazıda size Che ve Fidel'in hayatlarını anlatan iki kitabı ve o kitapların özeti niteliğindeki bir blog yazısını tanıtmak istiyorum.

Che Guevara


Che Guevara Nerede Doğdu? Che Nerelidir?


Che aslında Arjantin’de doğmuştur. Yani Küba devriminin baş aktörü ve Kübalıların günümüzde en sevdiği tarihi kişiliklerden olan Che, aslında Kübalı filan değildir. Gerçek adı Ernesto Guevara’dır. Küçük yaşlardan itibaren inatçı kişiliği ve keskin zekası ile tanınan Che, tıp fakültesinde okumuş ve bir doktor olmuştur. Ancak çok maceracı ve meraklı bir kişiliğe sahiptir ve doğup büyüdüğü Arjantin’de konforlu bir hayat sürmek varken, Güney Amerika ülkelerini keşfe çıkmış ve bir daha da Arjantin’e dönmemiştir. Üstüne üstlük sevdiği kızı bırakma pahasına…

 Che’nin İdealleri İçin Eşi Ve Çocuklarını Terk Etmesi


Che’nin idealleri için sevdiği insanları terk etme iradesini göstermesini, Küba devriminden sonra da görüyoruz. Yeni kurulan sosyalist Küba’da bir süre bakanlık yapan Che, kesinlikle diplomasi ve masa başı insanı olmadığını fark edecek ve Küba’yı da terk edecektir. Hem de bu sefer eşi Aleida March ve çocuklarını da arkada bırakarak.

Motosiklet Günlüğü Filmi


Che’nin Kısaca Hayat Hikayesi


Che, yazının başında değindiğimiz gibi Arjantin’de dünyaya geldi ve tıp okudu. Henüz genç bir öğrenciyken Güney Amerika’yı ve Latin kültürünü tanımak için motosiklet turuna çıktı. İlk turdan çok şey öğrenerek geri döndü. İkinci Latin Amerika tura çıkmak için sabırsızlanan Che, tekrar motosiklet ile yola çıktı ve bu ikinci geziden sonra bir daha Arjantin’e dönmedi. Che’nin gençliğinde yaşamış olduğu bu seyahatin serüveni, film haline getirilmiş ve Motosiklet Günlüğü adıyla Türkiye’de de gösterilmiştir.

Che Guavara’nın Fidel Castro İle Tanışması Ve Diyalogları


Che, Güney Amerika gezisinin sonunda Meksika’ya yerleşir ve burada fotoğrafçılık yaparak hayatını kazanır. Ara sıra hastanelerde geçici görevler de almaktadır. Bu sırada Fidel Castro’nun kardeşi Raul Castro ile tanışır ve Raul de onu Fidel ile tanıştırır. Bir davette bir araya gelen ikili arasında oldukça ilginç bir diyalog geçer.

Fidel baştan sona Küba’da Batista’nın dikta rejiminden, Küba halkının Amerikan şirketlerinin baskısı ile sömürüldüğünden bahseder. Che de zaten Güney Amerika seyahatlerinde buna benzer gözlemler yapmıştır ve Fidel’in anlattıklarına ikna olur. Fidel hatipliği ile bilinen bir lider olduğu için, Che gibi inatçı ve sivri karakterli bir adamı bile hemen etkisi altına almayı başarmıştır.

Fidel, Che’yi düzenleyecekleri devrim mücadelesine davet eder. Che ona esprili bir yanıt verir “Sen delisin!” Che geleceğini ve yaşamını bu yolda ortaya koyacağını, ancak Fidel’den bir söz vermesini istediğini söyler.

Söz şudur: “Küba özgürlüğüne kavuştuktan sonra, bir devlet başkanı olarak benim başka ülkelerde de devrim yapmama mani olmayacaksın!” Tabi altında yatan mesaj, aynı zamanda diğer devrimler için bir yardım ve destek isteğidir. Fidel bu şartı kabul eder ve cevap verir “Sen benden daha delisin!” gülerek el sıkışırlar. İkisi de biyografilerinde bu olayı ayrı ayrı anlatmıştır.

Che Guevara Ve Fidel Castro

 Küba Devrim Mücadelesi Ernesto Guevara “Che” Oluyor


İşte Küba Devrimi’ne Che’nin katılma hikayesi budur. Aslına bakarsanız Che ismini de burada almıştır. Herkese Arjantin lehçesinde Hey Ahbap anlamına gelen El Che diye seslendiği için sonunda ismi de Che olarak kalır.

Fidel Neden Che Guevara’yı Küba Devrimine Davet Etti?


Fidel’in Che gibi savaş tecrübesi olmayan birini ikna etmek için özel çaba göstermesi ilgi çekici bir durum ve hala esrarını koruyan bir sır.

Büyük ihtimalle Raul, Che ile ilk tanıştığında onun ateşli karakterinden ve ideallerinden etkilenmiş ve Fidel’e çok iyi referans vermişti. Fidel de onun doktor olduğunu öğrenince, askeri birlik içerisinde yaralı askerlere göz kulak olabileceğini düşünerek, onu da küçük savaş birliğine katmaya özellikle ehemmiyet verdi.

Che Guevara Küba devrim mücadelesi için Sierra Maestra dağlarında savaştı, Küba’da yeni devlet yapısı içinde üst düzey bürokrat olarak görev aldı. Sonra Kongo’daki bir devrim mücadelesine yardım için, Küba’nın gönderdiği özel birliğin başına geçti. Kongo’dan sonra Prag’ta bir süre kaldı ve Bolivya’da yeni bir devrim örgütlemek üzere bir daha dönmemek üzere Küba’yı terk etti.

Che'nin Bolivya Günleri Che Part II Filmi

Che Bolivya’ya Neden Gitti ve Bolivya'da Ne Yaptı?


Bolivya’da işler başta iyi gitse de, devrim halktan yeterli desteği göremedi. ABD ikinci bir Küba vakası yaşamamak ve arka bahçesi olarak gördüğü Güney Amerika’da devrim hareketlerini sonlandırmak için, Bolivya’nın bir kısım askerlerini elit Amerikan Ranger birlikleri gibi eğitti ve ormana saldı. O güne kadar Bolivya ordusu ile kedinin fare ile oynadığı gibi oynayan Che ve müfrezesi ise uygulanan ambargo ve üzerlerine gelen iyi donanımlı askerler nedeniyle günden güne eridi. Küba’nın Che’ye Bolivya’da yardım ettiği Dünya basınına yansıyınca, Küba ilaç gönderemedi ve Che’nin astım krizleri arttı.

Che Guevara’nın Ölümü


Che, birliğinin askerlerinin çoğu öldükten sonra, savaşırken yaralandı ve esir alındı. Bunu takiben tetikçi bir asker tarafından aşağılayıcı bir şekilde infaz edildi. Maalesef Che’nin öyküsü biraz hazin bitti. Ancak Küba halkı Che’nin hatırasına ölümünden hemen sonra sahip çıkmış ve ona anıt mezar niteliğinde bir mozelyum inşa etmiştir. Che günümüzde Santa Clara şehrindeki mezarında, silah arkadaşları ile birlikte yatmaktadır.

Che Hakkında Kitaplar ve Biyografi Önerileri


Che’nin en başarılı biyografisi, Nam-ı Diğer Che adıyla basılan, Paco Ignacio Taibo isimli yazarın kaleme aldığı kitaptır. Bu kitap Che’nin hayatı boyunca tuttuğu günlüklerden derlenmiştir ve çok sürükleyici bir kitaptır. Che’nin hayatı boyunca yaptığı her şey, bir macera filmi gibi yazıya dökülmüştür ve okurun zihninde bir heyecan fırtınası yaratır.

Che’nin hayatını ve yaşamı boyunca geçirdiği evrimi anlatan Nam-ı Diğer Che Kitabı 800 sayfalık bir roman olarak doyurucu bir kaynaktır.


Che Guevara’nın Hayatını Anlatan Che Hakkında Filmler


Che’nin yaşamını anlatan en güzel filmler üç tanedir. Birincisi "Motosiklet Günlüğü" isimli Güney Amerika gezisini anlatan film. İkincisi ise "Che Part I" adıyla piyasaya sürülen, Benicio Del Toro isimli aktörün Che Guevara rolünde oynadığı, Che’nin Küba devrimi mücadelesindeki rolünü anlatan filmdir. Bu filmin Che Part II isimli bir versiyonu daha vardır. Bu da Bolivya’daki günlerini ve ölümünü anlatır. Bu üç filmi sırayla izlemenizi tavsiye ederim.


Serhat Engül


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder