13 Haziran 2017 Salı

Alternatif Yabancı Dizi Önerileri

İyi Bir Alternatif Olarak Yabancı Dizi Önerileri

Yabancı diziler, son yıllarda Türk seyircisi için oldukça iyi bir alternatif haline geldi. Yabancı dizileri gösteren TV kanallarının ve Netflix gibi online dizi platformlarının artmasıyla, seçenekler çoğaldı ve birçok kaliteli diziye yabancı ülkelerle aynı anda ulaşabiliyoruz. Bu yazıda bana göre son yılların en kaliteli 5 dizisinden bahsetmek ve sizlere tanıtmak istiyorum.

Breaking Bad Gelmiş Geçmiş En İyi Yabancı Dizi

Breaking Bad


Breking Bad başrolünde oynayan Bryan Cranston'ın muhteşem oyunculuğu ile zirveye tırmandı. Uluslararası TV ve sinema sitelerinde de çok üst sıralarda gelen ve çok yüksek puanlar alan bu dizi, 5 sezon boyunca devam etti ve hatırı sayılır bir fan kitlesi oluşturdu. Kendi halinde bir lise öğretmeni olan Walter White’ın suç dünyasına adım atmasını ve bundan sonra meydana gelen trajikomik olayları konu alan dizi, gerçekten oldukça sürükleyici ve doğal. Benim en başa dönüp yeniden izlediğim tek dizi oldu.


Prison Break


Prison Break


Prison Break dizisi yerli Tv kanallarında da gösterildi ve çok tutuldu. Türkiye'de yabancı film ve dizi izleyen hemen herkesin bildiği bir dizi haline geldi. Dizi aslında 4 sezon gösterilip final yapmıştı ve bitmişti. Ancak bu sene Resurrection (Diriliş) isimli 5. sezon gösterime girdi. Uzun yıllar sonra gelen bu geri dönüş nasıl bir sonuç verecek zamanla göreceğiz.

Homeland


Uluslararası istihbara savaşlarını konu alan bu dizi, yıllar önce yayınlanan ilk sezonu ile fırtına gibi giriş yapmıştı. Hala da o tansiyon düşmedi. Dizinin başrol karakteri Carrie Mathison, her sezon düzeyini koruduğu standart bir sürükleyicilik ile maceradan maceraya koşmaya devam ediyor. Dizinin en güzel sezonu bana kalırsa ilk sezonuydu. 

İlk sezonda Kardeşler Takımı (Band Of Brothers) dizisinden de tanıdığımız Damien Lewis, Nicholas Brody rolünde harikalar yaratıyordu. İlk sezon şok edici sürprizleri ve bitmek bilmeyen gerilimi ile bize heyecanlı anlar yaşatmıştı.


True Detective


True Detective


Bu polisiye konulu dizinin ilk sezonu izlenme rekorları kırmış ve sinema sitelerinde çok yüksek puan almıştı. Tabi bunda sürükleyici ve gerilim dolu konunun yanında, başrol oyuncularının yüksek performansı da etkili olmuştu. Dizinin performansı bana kalırsa ikinci sezonda biraz düştü. Colin Farrell gibi bir aktörün rol almasına rağmen ikinci sezona pek ısınamadım. Olaylar örgüsü seyirciyi içine çeken cinsten değildi. Ya da bana öyle geldi.

Ancak birinci sezonun hafızamızda bıraktığı güzel anılar halen çok taze. Bunda başrolde oynayan, Matthew Mcconaughey ve Woody Harrelson ikilisinin muhteşem oyunculuğunun da büyük katkısı olduğunu eklemeliyim.


Narcos Yabancı Dizi


Narcos


Bu dizi yeni yayınlanmaya başladı ve Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatını anlatıyor. ABD federal narkotik ajanları (DEA) ile Pablo Escobar’ın amansız mücadelesini anlatan dizi bir anda en iyiler listesinde kendine yer buldu. Gelmiş geçmiş en çok oylanan ve en iyi puan alan diziler arasına kafadan giren Narcos. Gelecek sezonları ile de iyi bir seyir keyfi vaat ediyor.


En İyi Yabancı Dizi Önerileri


Yabancı diziler elbette bununla sınırlı değil. Hepsini yazmaya kalksam 20 dizilik liste çok rahat çıkar. Aralarından en beğendiklerimi kaleme almak istedim. En iyi yabancı dizileri takip etmek isterseniz, ABD'de her sene düzenlenen ve bizim kanallarımıza da haberi düşen Grammy ödüllerini takip etmeyi unutmayın.

Yukarıda örneğini verdiğim dizilerin başrol oyuncuları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Grammy ödüllerini elma armut toplar gibi topladılar. Örneğin, Bryan Cranston, Breaking Bad dizisindeki Walter White tiplemesi ile iki kez Grammy ödülünü aldı. İzlenmesi gereken en iyi yabancı diziler hakkında bu ödüller çok iyi fikir veriyor.

İyi seyirler dilerim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder