16 Mayıs 2017 Salı

İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler


İstanbul M.Ö. 7. Yüzyıl’a kadar uzanan tarihi ile görkemli bir şehir. İstanbul'da görülmesi gereken mekanları gezmek için en az üç gün gerekmektedir. Elbette aslında İstanbul gibi bir şehrin her köşesini deneyimlemek aylar bile sürebilir. Ancak kısa bir turistik seyahatte gezilecek yerleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Ayasofya Müzesi


Ayasofya Müzesi


Ayasofya, binbeşyüz yıla yaklaşan yaşı ile şüphesiz İstanbul'un en özel tarihi eseridir. 537 yılında yapımı tamamlanan Ayasofya, Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından inşa edilmiştir. İnşası tamamlandığında dünyanın en büyük dini yapısı olan Ayasofya, bu özelliğini Vatikan'da bulunan Aziz Petrus Bazilikası yapılana kadar bin yılı aşkın bir süre muhafaza etmiştir.

Tarihte hem kilise hem de cami olarak hizmet veren Ayasofya günümüzde iki semavi dinin de tarihi hatıralarını barındıran bir müzedir.

İlginizi çektiyse, Ayasofya efsaneleri isimli yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Sultanahmet Camii


Sultanahmet Camii


Sultanahmet Camii, İstanbul’un suriçi semti Fatih’te bulunmaktadır. Fatih semtinin gözbebeği olan Sultanahmet bölgesinin kalbindedir. Semte ismini veren bu tarihi cami, 1616 yılında Sedefkar Mehmet Ağa tarafından Osmanlı Sultanı I. Ahmet için inşa edilmiştir.

Topkapı Sarayı


Topkapı Sarayı


Osmanlı’nın İstanbul’daki en eski yapılarından olan bu saray, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethini takiben yapılmıştır. 1481 yılında kullanıma giren saray, 400 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin merkezi olmuş ve tüm hayati kararlar, sarayın ikinci avlusunda bulunan Divan-ı Humayun'da alınmıştır.

Aralarında Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim ve Fatih Sultan Mehmet gibi büyük Padişahların da bulunduğu toplam 25 Osmanlı Padişahı bu sarayda yaşamıştır. Topkapı Sarayı, 1856 yılında, Sultan Abdülmecit’in Dolmabahçe Sarayı’na taşınması üzerine, birinci saray olma özelliğini yitirmiştir.

İstanbul Camileri


Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camisi, İstanbul'un en büyük tarihi ve dini kompleksidir. Camii’nin ihtişamı ve büyüklüğü haricinde; türbeler, hamam, medrese gibi birçok ek yapı da bulunur. İstanbul'a tepeden bakan bu güzel cami, meşhur Osmanlı mimarı Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir.

Yerebatan Sarayı Sarnıcı


Yerebatan Sarnıcı (Yerebatan Sarayı olarak da bilinir) 336 mermer sütun ile desteklenmiş antik bir su deposudur. Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş olan bu sarnıç, binbeşyüz yaşındadır. Eski dönemlerde İstanbul şehrinin su sıkıntısını gidermek için inşa edilmiştir.

Türk İslam Eserleri Müzesi

Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti zamanlarından kalma muhteşem eserleri barındıran Türk İslam Eserleri Müzesi, aynı zamanda İbrahim Paşa Sarayı olarak da bilinir. Muhteşem Yüzyıl dizisinin yayınlanması ile herkesin daha yakından tanıdığı Pargalı İbrahim Paşa’nın, Sultan Süleyman’ın kızkardeşi Hatice ile beraber ikamet etmiş olduğu yerdir.

İstanbul Boğazı Gezisi


İstanbul Boğazı Gezileri


İstanbul Boğazı, kuşkusuz İstanbul'un ayrılmaz bir parçasıdır. Hem İstanbullular, hem de İstanbul’u ziyaret edenler için Boğaz havası almak ve Boğaz gezisine çıkmak adettendir.

Galata Kulesi


Galata Kulesi, Bizans döneminden kalma bir tarihi eserdir. İstanbul manzarasının tadını çıkarmak için, Galata Kulesi’ne çıkılabilir. Ayrıca Galata kulesi dibindeki Galata Meydanı da zaman geçirmek için çok keyifli bir yerdir.

İstiklal Caddesi


İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı ile birlikte İstanbul’un ilk akla gelen yerlerindendir. Son dönemlerde inşaat sebebiyle çekiciliği kısıtlanmış olsa da, halen İstanbul’un en popüler caddesidir.


Kariye Mozaikleri


Kariye Müzesi 

Kariye Müzesi, Ayasofya ile beraber İstanbul'un en güzel Bizans tarihi eserlerini barındırır. Kariye ve Ayasofya Mozaikleri gerçekten görülmeye değer bir Bizans mirasıdır.

Fener Ve Balat


Fener ve Balat genelde insanların gözden kaçırdığı bir bölgedir. Son dönemlerde bölgeye yapılan günübirlik yürüyüş ve fotoğraf turları sıklaşmış olsa da, hem yerli hem de yabancı turistler bu muhteşem tarihi semtleri es geçebilmektedir. Geçmişte Osmanlı İstanbul’unun azınlıklarının yaşadığı bu semtlerde harika bir kültür mozaiği vardır.

Rumeli Hisarı


Ortaköy Ve BebekBebek ile Ortaköy arasındaki sahil yolu, İstanbul’un en güzel yürüyüş deneyimini sunar. Bu yüzden Ortaköy meydanına gitmek, Ortaköy Camii’ni ziyaret etmek, kumpir yemek ve çay içmek adettendir. Ardından da Bebek Parkı’na doğru yürüyüşe çıkılırsa, muhteşem Boğaz manzarası eşliğinde yürünebilir.

İstanbul'da gezilecek yerler elbette bunlarla sınırlı değildir. Adını anmadığımız çok yer olsa da, Anadolu Yakası'nda Kadıköy'ü ziyaret etmek de çok keyifli olabilir.

Önerilen Yazılar:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder