26 Ocak 2017 Perşembe

Kanada’ya Yerleşmek Ve Kanada’da Yaşayan Türkler

Kanada’ya Yerleşmek Ve Kanada’da Yaşayan Türkler

Okyanus ötesinde bir ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki seçimlerin, tüm dünya ülkelerini bu kadar yakından ilgilendirmesi aslında ne kadar enteresan bir olgu…
ABD seçimlerinde Donald Trump veya Hillary Clinton’ın seçilecek olması, burnumuzun dibindeki Suriye politikalarının da gidişatını kökten değiştireceği için, Türkiye olarak biz de hop oturup, hop kalktık ve kimin seçileceğini dünyanın en ücra köşesindeki ülkelerle birlikte merak ettik. Küreselleşen Dünya’nın dinamikleri gerçekten enteresan…

Kanadada Yaşamak

Amerikalıların Kanada’ya Yerleşme Telaşı


Donald Trump’ın seçimleri kazanmasıyla birlikte, Amerika vatandaşları önce protestolara başladılar ve akabinde birçoğu ülkeyi terk etmeye karar verdi. Dünyanın en büyük internet arama motorlarından olan Google’ın basın sözcüsü, Kanada’ya Taşınmak ile ilgili anahtar kelimelerin, ABD tarihinde hiç olmadığı kadar fazla arandığını ve binlerce insanın Kanada’ya yerleşme planları yaptığını açıkladı.
İşin bir diğer enteresan boyutu ise, aynı davranış biçimini İngiliz vatandaşlarının da gösteriyor olmasıydı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkıp çıkmaması üzerine yapılan BREXIT oylamasında, sonuç evet çıkınca, AB yanlısı birçok İngiliz de ülkelerini terk etmeye karar verdi. Bu ülkede artık yaşayamam diyenlerin de yine ilk tercihi Kanada’ydı. Google.co.uk yani Google İngiltere sözcüsü benzer bir açıklama ile Kanada'da Yaşam Ve Göçmenlik ile alakalı anahtar kelimelerinin rekor kırdığını açıkladı.

Kanada Vatandaşı Olmak


Kanada’ya Taşınmak Ve Göçmen Olarak Yaşamak


Şüphesiz, birçok insan Kanada'nın o bembeyaz kartpostallarına bakıp iç geçiriyor ve Kanada’nın eşsiz doğasına, ren geyiklerine ve karla kaplı bitki örtüsüne hayranlık duyuyor.
Bunun yanında Kanadalılar yabancılara karşı hoş görülü davranışlarıyla ünlüler ve Kanada hükümeti de göçmenlere karşı kapıyı kapatmaması ile övünüyor. Ayrıca Kanada Başbakanı Justin Trudeau mütevâzi ve nazik kişiliği ile dikkat çekiyor. Genç lider ülkede yaşayan azınlıklara karşı oldukça duyarlı bir politika yürütmeye çalışıyor.
Ama tabi ki Kanada'yla ilgili bazı az bilinen zorluklar da yok değil. Kanada’ya İngiltere’den taşınan insanların, karşılaştığı en çetin zorlukların başında sinekler geliyor. Bu Kanada ile ilgili pek bilinmeyen bir gerçek ve Kanada’ya taşınma planı yapan birçok insanın bu problemden haberi bile yok.

Kanada’ya Yerleşenlerin Belalısı Sinekler


Kanada kış aylarında çetin bir iklime sahip ve uzun aylar boyunca beyaz karlarla kaplı ve ayrıca şiddetli rüzgarın etkisiyle bazı bölgelerde sıcaklık derecesi -40’lara kadar düşebiliyor.
Ancak havalar ısındığında ve bahar geldiğinde bile kapalı yerlerde kalmak için bir neden var. O da parmak büyüklüğündeki sinekler! Evet, yanlış duymadınız sinekler.
Kanada’nın doğal yaşam alanında, ülkenin sert iklimine adapte olmuş sayısız türde sivrisineği barındırıyor. Kanada’ya yerleşmiş olan bir BBC muhabiri konuya dikkat çekiyor ve böyle bir sorunla karşılaşacağım aklımın ucundan bile geçmemişti diyor.

Avustralya'da Yaşamak


Kanada Mı Daha Güzel Avustralya Mı?


Son dönemde dünyanın neresinde olursa olsun insanlar Avustralya veya Kanada’ya yerleşmeyi şöyle bir akıllarından geçiriyorlar. Dünyanın en yaşanabilir kentleri listesine birkaç şehirle giren bu iki ülke, dünyada yurt dışına göç etmek isteyen insanların gözdesi… Peki hangisi daha iyi? Avustralya Mı? Yoksa Kanada Mı? Bu sorunun cevabı kişiye göre değişecek olsa da, konuya şöyle bir kabataslak göz atalım.

Avustralya’da Yaşamanın Avantajları


Avustralya, Kanada’nın aksine bir tropikal iklim ülkesi ve yaşam şartları iklim açısından çok daha kolay ve avantajlı… Hatta öyle ki, Avustralya’da bitmeyen bir yaz ve bahar havası var ve Avustralya deyince insanın aklına plajda güneşlenen insanlar ve sörf yapan gençler geliyor. Avustralya'da Göçmenlik Ve Yaşam elbette ilgi çekici bir konu ve binlerce insan bu konuda planlar yapmaktan geri kalmıyor. Geçmişte İskandinav ülkeleri İsveç ve Norveç göç etme ve vatandaşlık konusunda çok popüler iken, son yılların yükselen yıldızları Kanada ve Avustralya olarak gözüküyor.

Avustralya'ye Yerleşmek Ve Yaşamak


Kanada’da Yaşamanın Avantajları


Sağlıklı yaşam tarzı ve kaliteli hava, yüksek oksijen ve birçok insanın hayalini kurduğu yüksek tepelerinde yanında spor yapma şansı… Bu otomatikman uzun bir hayat ortalaması da sunuyor. Bu yüzden Kanada’da beklenen ortalama yaşam süresi, dünyanın birçok gelişmiş ülkesinin çok önünde… Ayrıca Kanada’da spor yapmak günlük hayatın bir parçası… Ayrıca Kanada, dünyada kadın haklarının en iyi temsil edildiği ve kadın erkek eşitliğinin devlet tarafından dikkatle gözetildiği bir ülke olarak biliniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder