19 Kasım 2016 Cumartesi

Amerika Ve Avrupa İçin Turistik Vize Almak

Amerika Ve Avrupa İçin Turistik Vize Almak


İnternette google üzerinden aranan Türkçe kelimeleri kontrol ettiğimde ilginç bir sonuç önüme çıktı. Türkiye'de en çok aratılan kelimelerin başında Amerika Vizesi ve Schengen AB vizesi ile ilgili kelime kombinasyonları geliyor.

Tüm seyahat sitelerinin birbiri ile söz birliği etmiş gibi Avrupa Birliği Schengen ülkeleri veya Amerika Seyahati Mülakat Başvurusu ile ilgili yazılar yazmasının da sebebi bu olsa gerek. Çünkü iki kelime de ayda en az 1000 ila 10.000 kez google arama motorunda aratılıyor ve haliyle en üst sırada gelen sonuçlar, sitelere müthiş bir trafik kazandırıyor.

Defalarca Schengen vizesi, Amerika vizesi, Hindistan vizesi almış biri olarak bu konulara biraz aşina olduğumu belirtmeliyim. Tüm vize yazıları arasında bir araştırma yaptım ve aralarından en iyileri sizin için seçtim.

Seyahat etmek insana büyük bir kazanım sağlıyor ve özellikle gençlerin öğrenciyken seyahat etmeleri çok önemli, her gencin elinin altında da internet erişimi olduğuna göre, herkes bu konuları internetten araştırıyor ve okuyor. Schengen AB Vizesi veya Amerika Vizesi almak için konsoloslukların öne sürdüğü kriterleri araştırıyorlar.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Turistik Seyahat Vizesi AlmakAmerika Konsolosluğu aslında turist vizesi almak isteyenlerin işini kolaylaştırıyor diyebiliriz. Eğer başvuran kişi tüm kriterleri karşılıyorsa ve konsolosluktaki mülakatı da başarı ile geçerse, on yıllık turistik seyahat vizesi veriyor ve konuyu kapatıyorlar. Elbette böyle uzun vadeli vize almak çok büyük bir avantaj ve size defalarca giriş çıkış yapma hakkı tanıyor. Bu büyük bir fırsat diyebiliriz.

Bu konudaki en sade ve açıklayıcı yazı için linke tıklayınız:

Amerika Vizesi Nasıl Alınır

Schengen Avrupa Birliği AB Vizesi Almak 


Buna karşılık olarak, Avrupa ülkeleri vize konusunda daha cimriler. Avrupa’ya schengen vizesi almak isteyen Türkler, ilk seferde boncuk terler döküyorlar. Zira istenen evrakların listesi çarşaf gibi uzun ve kriterleri karşılamak çok kolay değil. Buna ek olarak, tüm kriterleri karşılasanız bile vize alacağınıza dair hiçbir garanti yok.

Schengen Vizesi için başvuru yapılırken, uçak bileti alınması, konaklama rezervasyonu yapılması ve bunların konsolosluğa belgelenmesi gerekiyor. Aslına bakarsanız bu işlemleri tam olarak yapınca, düzenli olarak da çalıştığınız bir işiniz varsa vize alma konusunda sorun yaşamanız pek olası değil. Ekseriyetle bu kriterleri karşılayan insanlara zaten vize veriyorlar.

Ancak vize başvuru sürecinde yaşadığınız stres ve heyecan da sizin yanınıza kalıyor. Reddedilme mevzusu gerçekten korkutucu, çünkü bir kez red yeyince, bu olumsuz deneyim tüm kayıtlara giriyor ve İngiltere veya Amerika vizesi alacağınız zaman da karşınıza çıkıyor. Bu da yurt dışı seyahatlerini seven ve dünyayı yavaş yavaş gezmeyi planlayan insanlar için gerçekten can sıkıcı bir durum diyebiliriz.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?


En Kolay Vize Veren AB Schengen Ülkeleri


Bu konuda size naçizane tavsiyem, öncelikle Akdeniz ülkelerini denemeniz olacaktır. Örneğin Yunanistan, İtalya ve İspanya’dan vize başvurusu reddedilen insan sayısı gerçekten azdır. Çok göze batan bir engeliniz yoksa (işsiz olmak gibi) büyük olasılıkla vize alacaksınız demektir.

Ancak Almanya, Avusturya, Hollanda gibi Türklerin yoğun olarak yaşadığı ülkeler işi biraz daha ağırdan almakta ve zorlaştırmaktadır. Vize verseler dahi bu seyahatinizi planladığınız süre zarfını ancak karşılamaktadır. Zira 7 gün, 10 gün veya 15 gün gibi vize verdikleri oluyor.

Yalnız anlattığım tüm bu detaylar aslına bakarsanız tamamen kişiye bağlıdır. Genelleme yapmak ve bu işin formülünü sunmak ise imkansızdır.

Sık yurt dışına çıkan ve geçmişte bol Schengen vizesi olan bir insanın, elbette vize alması çok daha kolaydır ve ilgili konsolosluk tarafından uzun süreli Schengen vizeleri verilir.

Tabi sorun ilk kez schengen alacak insanların ne yapacağı…

Bu konuyla ilgili Schengen Vizesi Nasıl Alınır başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Amerika turistik seyahat vizesi ile ilgili yazıyı da yukarıdaki ilgili linkten bulabilirsiniz.

İyi şanslar!

Serhat Engül

Istanbul Guided Tours

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder