3 Ekim 2016 Pazartesi

Roma Gezi Defteri

Roma Gezisi Ve Tarih Notları

Roma, tarihin gördüğü en büyük devletlerden biri olan Roma İmparatorluğu'nun bir zamanlar kalbi olan şehirdir. Tarihte Roma'nın nüfuz alanı öylesine büyüktü ki, bugün üzerinde yaşadığımız toprakların büyük bir bölümü, zamanında Roma İmparatorluğu'na aitti.


Roma İmparatorluğu'nun İkiye Bölünmesi


Aşağıdaki haritada görüleceği üzere, Roma İmparatorluğu ikiye bölündü. 395 yılında imparator Theodosius tarafından imparatorluk iki oğlu arasında pay edildi. 

Solda bulunan kırmızı kısım, Batı Roma İmparatorluğu, sağdaki mor kısım ise Doğu Roma İmparatorluğu olarak tayin edildi. Batı Roma kısa süre sonra barbar saldırıları nedeniyle çökerken, Doğu Roma İmparatorluğu veya daha çok bilinen adıyla Bizans ise tarihteki varlığına 1453 yılına kadar sürdürdü.

Hepimizin iyi bildiği üzere 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet, Roma İmparatorluğu'nun varlığına son verdi. 

Roma İmparatorluğu Toprakları M.S. 4.Yüzyıl

Roma Şehir Devleti


İşte bu büyük medeniyetin çıkış noktası, yani bir anlamda yapıtaşı olan Roma şehir devleti, bugün halen Roma'da harika bir şekilde gözlemlenebilmektedir. İtalyanların tarih bilinci sayesinde, Roma'nın henüz bir şehir devleti olduğu tarihten, genişleyerek Roma'nın başkenti olduğu döneme kadarki tüm süreçleri gözlemlemek mümkündür diyebiliriz.

Roma'da Görülecek Tarihi EserlerTabi tarihi kalıntılar ve eserlerin çoğu, Roma'nın 325'teki Milano fermanı ile Hristiyan olduğu dönemden sonrasına aittir.

Şehirde gezdikçe tarihin her katmanından eserler görebilir, antik dünyanın, skolastik çağın ve modern zamanların tadını aynı anda çıkarabilirsiniz.

Roma şehri gerçekten insanı tarihe doyuran bir şehirdir. Peki bu şehirde neler görebiliriz?

Bu yazı ile size kısa, okunabilir ve kolay anlaşılır bir Roma Gezi Defteri hazırlamaya çalıştım. Umarım fotoğraflardan keyif alır ve bilgilerden yararlanırsınız. 

Roma'da Gezilecek Ve Görülecek Yerler

Roma'nın tadını çıkarmak için en az 3 gün ayırmanızı öneririm. Bu bağlamda acentelerin yaptığı paket programlardaki tadımlık ziyaretler pek yeterli değildir. 

Yani amiyane tabirle öyle günübirlik seyahat insanı kesmez. Roma'nın tadını doya doya çıkarmak gerekir.

Trevi Çeşmesi

Roma'ya aşık olan insanların havuzuna para attığı, geri dönmeyi diledikleri muhteşem bir çeşme... Tarihten kalan güzel bir sanat eseri ve Roma şehrinin insanı soktuğu tarihsel yolculuk moduna harika bir katkı sağlıyor.

Trevi Çeşmesi

Colloseum

Roma denince akla gelen ilk eser Colosseum veya Türkçe daha çok bilinen adıyla Kolezyum'dur. Pisa Kulesi veya Eyfel gibi bir sembol. Zamanında burada korkunç dövüşler yapıldığını hayal etmek güç. Çok estetik ve ilgi çekici bir tarihi eser.

Colloseum

Roma Forumu

Istanbul'un içinden Efes Antik Kenti geçen versiyonunu hayal edin! İşte Roma kenti aynen böyle bir yer. Şehrin içinde Aydın'ın Afrodisyas veya İzmir'in Efes antik kentleri gibi devasa bir antik şehir var. Ne kadar hayran olunsa az. Çok keyifli!

Roma Forumu

Phanteon Tapınağı

Tüm Tanrıların tapınağı anlamına gelen muhteşem bir tapınak. Antik dünyanın inanılmaz eserlerinden biridir. Kubbesi yapıldığı dönemin en büyük mimari gelişimi olarak görülüyordu. M.S. 27 civarlarında inşa edilen Pantheon'un mimari üstünlüğü, yıllar sonra Ayasofya yapıldıktan sonra ancak geçilebildi. 

Pantheon yuvarlak gövdeli bir yapının üzerine oturtulmuş, yuvarlak biçimli bir kubbeden oluşuyordu ve bu mimari anlamda büyük bir gelişme olsa da, Ayasoyfa kadar büyük bir çığır açmadı. Ayasofya'da ise kare biçimli bir yapının üzerine, yuvarlak bir kubbe oturtuldu ve bu dünyada bir ilkti. 

Çünkü kare şeklindeki bir yapıda dört taraftaki kemerlerin üzerine büyük bir kubbe oturtmak defalarca Roma İmparatorluğu mimarları tarafından denenmiş ancak başarılamamıştı. Nihayet Doğu Roma İmparatoru Justinian (Jüstinyen) zamanında Ayasofya'nın inşası ile bu sorun aşıldı ve Ayasofya Orta Çağ boyunca en büyük ve efsanevi yapı olageldi. Ta ki 17. Yüzyıl'da bu yazıda da adı geçen Aziz Petrus Bazilikası (St. Peter Katedrali) inşa edilene kadar. 

Tanrılar Tapınağı Phanteon

Navona Meydanı

Şehrin bana göre en sevimli meydanı... Burada çok zaman geçirip fotoğraf çektim. Heykeller gerçekten birinci sınıf bir işçilikle inşa edilmiş.

Navona Meydanı

Vatikan Ve Aziz Petrus Katedrali

Ayasofya 1000 yıl boyunca dünyanın en büyük tapınağı olarak kaldı ve sonunda Aziz Petrus Katedrali tarafından 17.Yüzyıl'da geçildi. Buranın sınırlarını algılamak güç. Muhteşem bir yer.


Roma gerçekten güzelliği, zerafeti ve tarihi ile insanı kendinden geçiren bir şehir. Bu şehire seyahatinizi iyi planlamanızı ve tarihsel anlamda hazırlıklı olmanızı öneririm. Çünkü ne gördüğünü bilmeden gezmek büyük bir kayıp olur.

* Tüm Fotoğraflar Yazara Aittir.

Serhat Engül

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder