7 Ekim 2016 Cuma

Ayasofya ve Bizans Efsaneleri

Ayasofya Efsaneleri

İstanbul kurulduğu M.Ö. 638 yılından günümüze kadar binlerce efsane ile özdeşleşmiştir. Bunlardan en ilginç olanları ise İstanbul’un incisi olan Ayasofya’ya atfedilen efsanelerdir.

Ayasofya

Ayasofya’nın 1500 yıllık ömründe şahit olduğu olaylar gerçekten hayallere sığmayacak kadar büyüktür. Bizans İmparatorlarının taç giyme törenleri, zafer kutlamaları, ayinler, isyanlar, işgaller. Şehir Osmanlıların eline geçtikten sonra ise yapı tamamen bambaşka bir kültürle tanışmış ve Cami olarak hizmet vermeye başlamıştır. Günümüzde ise milyonları ağırlayan bir müzedir.

Ayasofya ile ilgili somut olaylar olarak tarihe geçmiş kayıtların yanında, gerçekle hayalin birbirine karıştığı binlerce de efsane vardır.

Ayasofya'nın Seraphim Melekleri

Bizans Efsaneleri

Constantinopolis şehrinin halkı, büyük bir aşk ve tutku ile bağlı olduğu Ayasofya’ya dair gerçeküstü inançlara sahipti. Yapı çağının çok ötesinde olan mimari başarısı nedeniyle insanlar üzerinde olağanüstü bir manevi etki bırakıyordu. Bugün bile ziyaretçilerin hayranlıkla izlediği mimari özelliklerin, ortaçağ insanlarını büyülemesine şaşırmamak gerekir.

Ayasofya’nın Tanrı’nın evi olduğuna ve melekler tarafından korunduğuna ilişkin efsaneler vardır. Kubbenin dört tarafındaki pandantiflerin üzerine resmedilmiş Seraphim meleklerinin, Ayasofya’nın devasa kubbesini ayakta tuttuğuna ve onu koruduğuna inanılırdı.

Ayasofya'nın Kubbesi ve Sütunları

Zira Istanbul gibi deprem bölgesi üstünde bulunan bir yerde, Ayasofya gibi bir yapının yüzlerce yıl ayakta kalması bile başlı başına etkileyici bir unsurdur. Yapının 32 metre çapındaki devasa kubbesi, yapımından 20 yıl sonra yıkılmış olsa da, Genç Isidoros tarafından yeniden inşa edildiği zamanın üzerinden bile 1500 yıl geçmiştir ve kayda geçen korkunç depremlere rağmen hala ayaktadır.


Ayasofya Mozaikleri

Ayasofya'nın Mozaikleri

Ayasofya'nın mozaikleri muhteşemdir. Müzeyi gezen birçok ziyaretçi mozaikleri hikayelerini tam olarak bilmeden gezdiğinden, yeterince bilgi sahibi olamamaktadır.

Serhat Engül


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder