15 Nisan 2016 Cuma

İstanbul Fener Semti Tarihi

İstanbul Fener Semti

Fener, şehr-i İstanbul'un en eski ve köklü tarihe sahip bölümlerinden biridir. Osmanlı dönemi İstanbul'unda (Dersaadet) Bizans İmp. döneminden şehirde kalan Rum (Romalı, Bizanslı anlamında) yurttaşlar bu semtte yaşardı.

Fener'in sevimli çocukları, fotoğraflarını çekmeden dönen azdır.

Fatih Sultan Mehmet, Konstantinopolis'in fethinden sonra çok zekice bir hamle ile istanbul'un Rum Ortodoks zümresini şehre geri çağırmış, Yayınladığı bir fermanla onların canını, mülkünü kendi korumasına almıştır. Şehrin bin yıllık Bizans ahalisinin, Osmanlı dönemi İstanbulu'nda ekonomisiye, ticarete ve sanata fayda sağlayacağını bilen Sultan, Rum halkının İstanbul Fener Semti'ne yerleşmesine ön ayak olmuştur.

Osmanlı'nın 1453'ten itibaren yüzyıllarca Fener'de yaşayan Rum tebaası, Osmanlı Sarayı'nda bürokrat veya tercüman  olarak görev almış ve hatta bazı balkan vilayetlerine vali (voyvoda) olarak atanmışlardır. Dimitri Kantemir bunların en önemlilerinden biridir.

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ve içindeki enfes Aya Yorgi kilisesi, Rum Erkek Lisesi (kırmızı lise) de bu semtte görülebilecek yerler arasındadır. Aya Yorgi Kilisesi, muhteşem altın rengi varaklı altarı ile, görülmeye değer bir hazinedir. Şehrin sapa bir yerinde kaldığı için, Fener'i fotoğraf çekmek amacıyla ziyaret edenler bile bazen bu güzel mekanı gözden kaçırabilir.

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi içindeki Aya Yorgi Kilisesi

Kırmızı Lise'nin hemen yanında bulunan, Moğolların Meryemi kilisesi, İstanbul'da camiye dönüştürülmeden günümüze kadar kilise işlevini sürdüren en eski Bizans yapısıdır. Kilisenin asla camiye çevrilmeyeceği, Fatih Sultan Mehmet tarafından yazılan bir ferman ile garanti altına alan alınmıştır,  Söz konusu ferman günümüzde kilisenin duvarında çerçeveli bir biçimde asılı durmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder