15 Nisan 2016 Cuma

İstanbul Balat Semti Tarihi Ve Bugünü

İstanbul Balat Semti 

Balat Semti, tarihte Osmanlı İstanbulu'nun Musevi Cemaatinin ağırlıkta olduğu bir bölgeydi. Rum tebaanın yaşadığı komşu semt Fener ile birlikte dikkate değer bir tarihi güzelliği ve mimari mirası vardır.

Bu bölgenin esas yerleşimcileri olan Rum ve Musevi yurttaşların Fener ve Balat'ı terk etmesi ve Beşitkaş, Beyoğlu, Şişli, Boğaz Kıyısı, Adalar gibi kentin daha modern yerleşim bölgelerine taşınması ile Balat ve Fener mozaik yapısını kaybetmiştir. Bunda Osmanlı'nın geç döneminde kent sanayisinin bu bölgeye taşınmasının da payı büyüktür.

İstanbul Balat Semti renkli, güzel evleri ile fotoğrafçılar için çekim noktasıdır.
Son dönem Osmanlı'sı sanayisi ve Türkiye Cumhuriyeti dönemi yol çalışmaları ile tarihi dokusundan çok şey yitiren Balat, bunlara rağmen çok ilgi çekici bir tarihi semttir..

Tarihi İstanbul Yarımada'sının en iyi korunmuş semtlerinden olan Fener ve Balat bölgesine sıklıkla kültür ve fotoğraf turları düzenlenir.

Son on yılda şehirdeki kentsel dönüşüm içerisinde, çokça tarihi ev yenilenmiş ve eski görüntüsüne kavuşmuştur. Kültür & sanat ve yaşam kalitesi anlamında da bir iade-i itibar söz konusu diyebiliriz. Keyifli cafeler ve lezzetli restoranlar açılmış ve İstanbul Balat Semti görüntüsü ile parıldamaya başlamıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder