23 Nisan 2016 Cumartesi

Ayasofya'nın 1500 Yıllık Tarihi

Hagia Sophia Or Ayasofya Istanbul


Günümüzde müze olarak hizmet veren Ayasofya, hem tarihi hem de mimarisi ile insanlık tarihinde çok özel bir yere sahip bir yapıdır.

1500 yıl boyunca iki büyük imparatorluğun göz bebeği olmuş bir yapından bahsediyoruz.

Bizans İmparatoru Justinian'ın yaptırdığı Ayasofya'ya 900 yıldan uzun bir süre Konsantinopolis halkı, büyük hayranlık beslemiş. Öyle ki, yapı efsanelere konu olmuş.

İstanbul'un fethinden sonra ise, Osmanlı sultanları da aynı şekilde ayasofya'ya büyük önem atfetmişler ve saygı göstermişler. öyle ki, dört osmanlı sultanı bu yüce mabedin önüne gömülmeyi vasiyet etmiş.Özellikle Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu, II.Selim'in, kendi adına yaptırdığı Selimiye gibi bir camisi varken Ayasofya'ya gömülmek istemesi pek ilginçtir. Böyle bir vasiyeti olsa gerek. Zira Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, II.Bayezid, Sulltan Ahmed gibi kendi camisini inşa ettiren sultanlar hep kendi camilerinin bahçesine gömülmüştür.

Ayasofya, Osmanlı döneminde bir çok tadilat geçirmiş. hatta bazı restorasyon işleri meşhur üstad Mimar Sinan'ın elinden geçmiş.

Tarihte bilinen tüm kubbeli yapılar içinde ayrı bir yere sahip olan Ayasofya, inşa edildiği 537 yılından, neredeyse bin yıl sonrasına kadar dünyanın en büyük mabedi olarak kalmış. (Aziz Petrus Bazilikası'na kadar)Akla dimağa sığmayacak kadar derin bir tarihi var bu güzel tapınağın. hem kilise, hem cami olarak hizmet etmiş ve artık emeklilik günlerini yaşıyor. İki önemli kültürü de harika bir şekilde yansıtan, iki semavi dinin ortak simgesi ve bu açıdan türünün tek örneği Ayasofya'dır.

Ayasofya Mimarisi ve Tarihi bugün bile insanlığı büyülemeye ve binlerce kilometre öteden kendine çekmeye devam etmektedir.

Sultanahmet bölgesinin tüm müzeleri arasında Ayasofya birinci sıradadır. Yılda ortalama 3 milyon ziyaretçi ile rekoru Türkiye'de başka bir müzeye bırakmaz. İkinci sırada ise Topkapı Sarayı vardır.

Ayasofya'yı ziyaret ederken bir müzekart edinmenizi öneririm. Bir sene içinde müzelere sınırsız giriş için müzekart 50 liraya satılıyor. Müze giriş bileti ise bir seferlik 40 TL. Oldukça turistik bir fiyat. Bu yüzden müzekart artık şart diyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder